Kapat
  Kapat

Davranış Üslubu

Yıl 2016 ama hala sosyal medya da profesyonel olup iş hayatında çakma profesyonellikten ileriye gidemeyenler lütfen 2015 de kalsın. 2016 ve diğer yıllara adım dahi atmasınlar!

İşe alım departmanlarımızı yöneten başarılı ik’cılar vardır. Bir işe  alım için emek verirler ve doğru işe doğru çalışanı yerleştirirler. Peki işten çıkışlarda? işten ayrılmak isteyen/ayrılan personelle iletişim ne durumda? Bir personele işten çıkarılacağını nasıl söylersiniz? İhbar öneli mi imzalatırsınız? Yoksa ‘vurur yüze ifadesi kovdum seni bir tanesiiii’ mi dersiniz? 2015 de biz bu durumda neler yaşadık onu konuşalım ne dersiniz?

- Sabah işe gidiliyor, pdks programına kart okutuluyor ama aaa kart turnikeyi açmıyor! Geçersiz bildirimi veriyor. Ekip arkadaşlarınızı arıyorsunuz cevap yok, ikyı  arıyorsunuz ‘biz seni işten çıkardık’ müdürünüzden detaylı bilgi alabilirsiniz deniliyor. Yani kişi turnikeden gelen bildirim sayesinde işten çıkarıldığını bilmek durumunda!

- Pazar günü evinizde kahvenizi almış minnoş minnoş facebook da takılıyorsunuz aa messengerden çalışma arkadaşınız ‘yazıyor’ işten çıkarıldın yarın gelmesen de olur çıkış evraklarını maaşını ve multinetini almaya geldiğinde imzalarsın! diyor. (İkisi de ik’cı) Şaka bile zannedebilirsiniz..

- Saatler 23:45′i gösteriyor günlerden 31 aralık yıl hala 2015  telefonuna sms geliyor ‘biz gece vardiyasını kaldırdık, bugün son çalışma günündü! ama kendin istifa ediyormuş gibi imzalamak zorundasın evrağını yoksa maaşını yatırmam! diyor. Tabii ki bunu söyleyen de bir ik’cı ( Bu da moda oldu ben seni işten çıkartıyorum ama sen istifa etmiş gibi evraklarını imzalayacaksın! DİNGO sen adamı hemen işten çıkar ihbar süresine uyma hiç bir hakkını verme birde maaşı ile tehdit et! seni o koltuğa gömerler benden söylemesi! )

Bahsettiğim bu üç olay da yakın çevremde olan olaylar, üç olayında ana kahramanı aslında birim amirleri ancak sonucu işleme alan insan kaynaklarıdır, bu üslubu kullanan da bir sosyal medya da insan kaynakları profesyoneli iş hayatında ise bim modeli dediğimiz çakma profesyoneldir aslında bu bir dramdır.

Eğer;
Hedefiniz birilerini ezerek üste çıkmaksa,
İnsana değerden önce paraya, unvana değer değeriniz daha öndeyse,
Üst yönetim ile personel arasında köprü olmak, iletişimi güçlendirmek varken üst yönetimi zirveleyip personeli ezmekse karakterin SEN  2015 de kal canım!

Kaynak: elifkagnici.com